МІЖНАРОДНИЙ ФОНД СОЦІАЛЬНОЇ АДАПТАЦІЇ

МФСА прийняв участь у круглому столі «Система зміни військової кар’єри на професійну цивільну як невід’ємна складова оборонних інституцій та суспільства»

2018-07-06

В Києві офісом НАТО 03 липня було організовано круглий стіл «Система зміни військової кар’єри на професійну цивільну як невід’ємна складова оборонних інституцій та суспільства». Основна мета заходу – обговорення подальшої роботи Трастового фонду зі створення системи зміни військової кар’єри на професійну цивільну (MCT), який фінансується декількома країнами, а основним грантодавцем цієї програми є Норвегія (70% коштів). У круглому столі приймали участь представники штаб-квартири НАТО, Секретаріату Кабінету Міністрів України, громадських організацій, університетів та інших структур, які приймають участь у вирішенні проблеми соціальної адаптації військовослужбовців в Україні.

Трастовий фонд НАТО в обсязі 430 тис. Євро в первісному вигляді завершив свою роботу 31 березня 2018 року. Протягом трьох років були організовані дослідження зі створення ефективної системи зміни військової кар'єри на цивільну, яка буде повністю вписуватися в українське законодавство. До дослідження були залучені міжнародні експерти. В результаті був розроблений варіант такої системи, який презентувався на круглому столі третього липня 2018 року Крістофером Штаудтом, Керівником Програми Трастового Фонду Україна-НАТО зі створення системи переходу з військової кар’єри на цивільну.

Мета презентації та обговорення отриманих результатів – визнати роботу дуже корисною, не завершеної в зв'язку зі змінами політики перерозподілу відповідальності між міністерствами України за розв'язання даної проблеми і формуванням нового Міністерства у справах ветеранів війни, продовжити фінансування трастового фонду ще на три роки.

Круглий стіл викликав великий інтерес у українських фахівців. Було цікаво знати: які-ж результати були отримані за три роки при фінансовій підтримці країн-членів НАТО?

У процесі виступів учасників та підсумкової дискусії більшістю представників було зазначено, що:

  • Розроблена модель Програми не має практичного значення, не вписується в чинне законодавство України.
  • На даний час держава не надає належної уваги проблемі соціальної адаптації військовослужбовців в Україні. Державні структури, які уповноважені займатися цім питанням, в більшості не мають належного досвіду, кадрів, системного підходу, мотивації.
  • Проблема вирішується лише частково та за рахунок міжнародних проектів («УкраїнаНорвегія» та «Програма НАТОУкраїна з перепідготовки військовослужбовців») та благодійних і громадських організацій.
  • Основним відповідальним державним органом з цього питання має бути Міністерство оборони України.
  • Існуюча Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників АТО не працює належним чином, як того вимагає покладена на неї місія.
  • Дуже важливим у питанні соціальної адаптації колишніх військових (особливо учасників бойових дій) є робота не тільки з військовим, але і з його родиною.
  • Проблема соціальної адаптації в Україні дуже гостра і потребує належної уваги з боку держави та міжнародних організацій.

Матеріали проведених досліджень трастового фонду НАТО, отримані МФСА перед круглим столом, були розіслані всім регіональним виконавцям проекту «Україна - Норвегія». У фонді склалося консолідована думка про результати трирічної діяльності Трастового фонду.

Загальну думку з приводу отриманих результатів діяльності Трастового фонду озвучила координатор проекту «Україна -Норвегія» від МФСА Ольга Філіна. Після короткої  презентації ефективно діючої вже 15 років моделі реалізації проекту з професійної перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців, учасників АТО/ООС та членів їхніх сімей, було зазначено, що розробка моделі соціальної адаптації військовослужбовців в Україні є дуже важливою, але для цього необхідно вивчати конкретний практичний досвід працюючих саме в Україні організацій та створювати систему спираючись на практику. МФСА запропонував Трастовому фонду свою постійно працюючу партнерську мережу для дослідженні та практичного відпрацювання моделі соціальної адаптації військових.