МІЖНАРОДНИЙ ФОНД СОЦІАЛЬНОЇ АДАПТАЦІЇ

Організаторами проекту «Норвегія-Україна» проведено науково-методичний семінар «Соціальна та професійна адаптація ветеранів і членів їхніх сімей в україні: обмін досвідом та технологіями вико

2022-11-27

23-24 листопада відбувся Міжнародний науково-методичний семінар організаторів проєкту «Норвегія-Україна» з питань соціальної та професійної адаптації ветеранів і членів їхніх сімей в Україні. Завдання семінару – попереднє підбиття підсумків реалізації проєкту «Норвегія-Україна», обмін досвідом, технологіями виконання проєкту, визначення найбільш ефективних практик та підходів, консолідація зусиль для подальшого системного продовження роботи партнерської мережі та напрацьованої моделі професійної та соціальної адаптації звільнених військовослужбовців, ветеранів, членів їхніх сімей та сімей загиблих. Захід організовано Західноукраїнським національним університетом спільно з Міжнародним фондом соціальної адаптації. В семінарі взяли участь представники університетів та громадських організацій з 10 регіонів України, які є виконавцями проєкту «Норвегія-Україна» в осінньому семестрі 2022 року, та команда МФСА всім складом. Згідно договору між Міжнародним фондом соціальної адаптації (Україна) та Nord Університетом (Норвегія) осінній семестр 2022 року є фінальним за фінансуванням з боку норвезького уряду. Основним завданням трирічного договору є інтеграція напрацьованої за 19 років моделі професійної та соціальної адаптації військовослужбовців і членів їхніх сімей до державної системи України. Основним стейкхолдером та відповідальною організацією є Міністерство у справах ветеранів України. Також до системи адаптації військових до цивільного життя дотичні Міністерство оборони України, Міністерство освіти і науки України.

Основні питання що обговорювалися на семінарі:

Технології виконання проекту університетами та громадськими організаціями (умови співробітництва, договори, порядок взаємодії, показники ефективності).

Модель проекту, її цілісність, достатність та можливість реалізації в сучасних умовах.

Ступінь відповідності обраних спеціальностей, технологій професійної перепідготовки, соціальної адаптації, правової допомоги та допомоги у працевлаштуванні очікуванням цільової групи.

Взаємодія проекту з місцевою владою та державною програмою КПКВК 1501040, що реалізується Міністерством у справах ветеранів.

Перспективи роботи університетів та громадських організацій щодо вирішення проблем ветеранів та членів їхніх сімей.

 

Проблема професійної та соціальної адаптації військовослужбовців, ветеранів, членів їхніх сімей та сімей загиблих є нагальною для України протягом всього часу незалежності. До 2014 року це було пов’язано з масштабними скороченнями військового персоналу. Актуальність виросла в рази з початком агресії Російської Федерації проти України в 2014 році – соціальної адаптації та перепідготовки почали також потребувати учасники бойових дій на Сході України та члени їхніх сімей. З початком повномасштабного вторгнення у 2022 році стало зрозуміло що потреба в даних послугах зростає та буде зростати в десятки разів. В той самий час через війну економічна ситуація в країні погіршується,  можливості держави щодо ефективного надання послуг звільненим військовим та їхнім сім’ям не встигають за зростаючим попитом та необхідністю швидко і системно вирішувати проблему. Тому наразі гостро стоїть питання пошуку додаткових можливостей для продовження фінансування діючої перевіреної моделі та мережі виконавців проєкту «Норвегія-Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» (NUPASS).

 

Загальні дані про проєкт

Загальна кількість віпускників 2003-2022 – 14 087 осіб.

Учасників АТО/ООС за весь строк реалізації – 3177 особи.

З початку нового договору за 6 семестрів (2020 – 2022 включно) – 3 441 особа.

Проєкт реалізовувався більше ніж в 40 містах України. Було залучено більше ніж 20 університетів та більше ніж 20 громадських організацій. Професійну перепідготовку учасників здійснено більше ніж за 40 напрямами.

З 2003 до 2019 включно назва проєкту:

«Перепідготовка та соціальна адаптація війсковослужбовців та членів їхніх сімей в Україні» (Проєкт «Україна-Норвегія»)

З 2020 до 2022 включно:

«Норвегія-Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» (NUPASS).